top of page

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?

Güncelleme tarihi: 19 Nis 2021


Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), gelişimsel düzeyine uygun olmayan dikkatsizlik, aşırı hareketlilik ve dürtüsellik belirtileri ile karakterize bir bozukluktur.

Tüm dünyadaki ortalama sıklığı % 6 – 9 olan dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu sıklığı Türkiye’de ise yaklaşık % 10 sıklığında görülmektedir. Bu da demek oluyor ki her 10 çocuktan birinde dikkat eksikliği hiperkaktivite bozukluğu görülmektedir.

Dikkat eksikliği olduğunda çocukta dersin başına oturmakta zorluk, çabuk sıkılma, 5 dakikalık dersin saatler sürmesi ya da dersi alel acele bitirip oyunun başına geçme, ders yaparken bahaneler bulma, okulda eşyalarını kaybetme ve unutkanlık gibi belirtiler görülebilir. Hiperaktivite ve dürtüsellik belirtilerinde ise aşırı hareketlilik, yerinde duramama, çok konuşma, iki kişi konuşurken araya girme, acelecilik, sabırsızlık, sırasını beklemekte güçlük yaşama gibi yakınmalar görülebilmektedir.

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanısı ergenlikte % 75 oranında, erişkinlikte de % 50 oranında devam etmektedir ve erişkin dikkat eksikliği sıklığı % 4’dür. Yani her 25 erişkinden birinde dikkat eksikliği vardır.


Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu diyebilmek için belirtilerin 12 yaşından önce başlaması gerekir, belirtiler çoğu zaman gözlenmelidir, en az 2 ortamda görülmelidir ve bu belirtiler kişinin günlük yaşamında olumsuzluklara neden olmalıdır.

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu sadece buzdağının görünen kısmı olup, çok sayıda ek psikiyatrik tanı ile birliktelik göstermektedir. Bu durumda kişinin tüm hayatını etkiler.

Tanısı klinik olarak konulan biyolojik kökenli olan bu bozuklukta temel tedavi ise ilaç tedavisidir. İlaç tedavisine ek olarak ebeveyn eğitimleri, bilişsel davranışçı terapi, davranışı müdahaleler ve okul müdahaleleri de gerçekleştirilmektedir. Tedaviye ne kadar erken dönemde başlanırsa o kadar yüz güldürücü sonuçlar alındığından dolayı, erken tanı ve farkındalık çocuğun yaşamına çok önemli katkılar sağlayacaktır.
429 görüntüleme

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page